Biorąc pod uwagę czasy królewskich monarchii, czasy przed i po wojenne oraz współczesność każdy władca czy też w późniejszych czasach miał tendencje do wydawania większej ilości pieniędzy niż znajduje się w królewskim skarbcu czy też budżecie państwa.
Jest to jedna z wielu prawidłowości która jest tak naprawdę ponadczasowa. Aby móc wydawać więcej niż się posiada trzeba się zadłużać. Tak też robią nasze polskie rządy, które nieprzerwanie od 1989 roku, a więc od pierwszego rządu demokratycznego zadłużają nasz kraj coraz bardziej. Rząd wydając więcej niż ma, tak naprawdę próbuje się przypodobać swojemu elektoratowi, tak aby jak największa rzesza partyjnych kolegów dostała odpowiednie stanowiska czy to w rządzie, urzędach czy też samorządach terytorialnych na terenie kraju. Niestety tak już jest, że interes partyjny jest dla nich najważniejszy. Przez te ćwierć wieku rządy zadłużyły Polskę na około pięćdziesiąt procent produktu krajowego brutto, co gwarantuje, że nasze długi, kredyty będą spłacać nie tylko nasze dzieci czy wnuki, ale co najmniej prawnuki. Ciekawie wypada zestawienie zadłużenia rządów w relacji do tzw. zadłużenia Edwarda Gierka. W tym przypadku wypada co warto podkreślić na korzyść Edwarda Gierka, gdyż ten dokonał za pożyczone pieniądze ogromnych inwestycji w infrastrukturę, a ten rząd niestety głównie przejada pieniądze.
Czym zajmuje się Rada Polityki Pieniężnej?
Rada Polityki Pieniężnej to organ Narodowego Banku Polskiego. Głównym celem Rady Polityki Pieniężnej oraz Narodowego Banku Polskiego jest ochrona stabilności Polskiego pieniądza. Rada Polityki pieniężnej raz w miesiącu zbiera się na specjalnych posiedzeniach, gdzie debatuje na temat kondycji Polskiego pieniądza, oraz bada w jaki sposób zachodzą procesy inflacyjne, oraz na podstawie różnego typu projekcji przyszłej inflacji stara się przewidzieć jaki poziom inflacji będziemy mieli w Polsce za kilka, czy też kilkanaście miesięcy. Głównym mechanizmem którego używa Rada Polityki Pieniężnej w celu osiągnięcia wyznaczonego zwykle na początku każdego roku celu inflacyjnego są oczywiście stopy procentowe, a najważniejszą ze stóp procentowych jest oczywiście stopa referencyjna. Stopa referencyjna określa za jaką cenę Narodowy Bank Polski może pożyczać pieniądze bankom komercyjnym, a więc poniekąd to właśnie NBP decyduje o ilości pieniądza w obiegu, co ma bezpośredni wpływ na wskaźnik inflacji. Rada Polityki Pieniężnej na co miesięcznych posiedzeniach decyduje o wysokości stóp procentowych, poprzez głosowanie członkowie RPP decydują o ich obniżce lub też podwyżce. W przypadku gdy głosy rozkładają się równomiernie to w takim przypadku decydujący głos należy do prezesa Narodowego Banku Polskiego.