Generalnie rzecz biorąc spadek kojarzy nam się z tym, że dziedziczymy różne wartości materialne i niematerialne które posiadają określoną wartość. W przypadku gdy dziedziczymy w tak zwanej pierwszej linii, nie musimy płacić podatku od spadku, który w przypadku odziedziczenia dajmy na to nieruchomości, może nas naprawdę słono kosztować.
Wydaje się więc, że spadek jest to zbiór rzeczy odziedziczonych posiadających określoną wartość. Niestety nie zawsze tak jest. Przeglądając prawo spadkowe, lub opracowania na ten temat warto zwrócić uwagę na fakt, iż w przypadku przyjęcia spadku odpowiadamy również za długi spadkodawcy. Może to być naprawdę niemiła niespodzianka np. chwilówki bądź pożyczki, więc jeśli tylko mamy taką możliwość powinniśmy wnioskować do sądu iż sytuacja materialna spadkodawcy nie jest nam znana i wnosimy o przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W takim przypadku, nawet jak spadkodawca posiadał długi o których nie wiedzieliśmy wcześniej, to my jako spadkobiercy odpowiadamy za te długi tylko i wyłącznie do kwoty jaką odziedziczyliśmy po spadkodawcy. Oczywiście istnieje uproszczona droga. W ciągu sześciu miesięcy od śmierci spadkodawcy możemy złożyć w sądzie pismo, że odrzucamy spadek. Wtedy wszelkie aktywa włącznie z długami przechodzą na własność skarbu państwa.
Najpopularniejszy wskaźnik dobrobytu na świecie
Oczywiście nie ma jednego uniwersalnego wskaźnika dobrobytu na świecie, głównie ze względu na to, że te podstawowe wskaźniki nie uwzględniają zwyczajów kulturowych różnych krajów i nie można idealnie porównać wszystkich czynników świadczących o dobrobycie. Zresztą podobnym czynnikiem jest też klimat(trudno stwierdzić czy ktoś wychowany od małego na Biegónie Północnym równie dobrze czuł by się w gorącej Australii. Nie mniej warto podkreślić, że istnieją wskaźniki obrazujące sytuację społeczeństw pod względem materialnym. Takim, zresztą bardzo popularnym wskaźnikiem którego nazwa pojawia się non stop w mediach jest niezaprzeczalnie produkt krajowy brutto. Produkt Krajowy Brutto to suma wartości wszystkich dóbr wyprodukowanych na terenie danego kraju, w określonej jednostce czasu. Oczywiście, najczęściej do porównań służy wskaźnik produktu krajowego brutto w skali jednego roku. Produkt krajowy brutto oczywiście nie jest wskaźnikiem idealnym, gdyż uwzględnia przykładowo koszta opału na sezon grzewczy w Polsce, a mieszkańcy niektórych krajów w ogóle nie wydają pieniędzy na opał, gdyż ich klimat tego nie wymaga.